Слобідський НВК «ЗОШ І ступеня – дошкільний навчальний заклад»

   





Аналітична довідка про стан викладання математики в ІІ семестрі 2020 – 2021 н.р. Березень, 2021

29.03.2021
Стимулювання позитивного ставлення до навчання , створення умов для ефективної мотивації на уроках математики в 5 – 9 класах

Стимулювання позитивного ставлення до навчання , створення умов для ефективної мотивації на уроках математики в 5 – 9 класах

 

Аналітична довідка

про стан викладання математики в ІІ семестрі 2020 – 2021 н.р.

 

                                                                                                               Березень, 2021

          Відповідно до плану роботи гімназії  на 2020-2021 н.р. протягом

 лютого- березня вивчався стан викладання та рівень навчальних досягнень учнів з математики у Слобідській гімназії.

        Під час вивчення зверталась увага на такі питання:

- вивчення питання забезпечення базового рівня знань учнів з математики;

- матеріально-технічне та методичне забезпечення НВП;

- відповідність викладання навчальним програмам;

- об`єктивність оцінювання навчальних досягнень учнів;

- розвиток творчих здібностей учнів;

- формування знань, умінь і навичок відповідно до вимог програм для загальноосвітніх шкіл;

- реалізація педагогічних принципів у процесі навчання математики;

- наявність поурочних і календарно-тематичних планів, їх якість;

- унаочнення процесу викладання предмета;

- забезпеченість підручниками;

- виконання практичних робот відповідно до програмових вимог.

У процесі вивчення математики було проаналізовано стан ведення шкільної документації, відвідані уроки,  проведені контрольні роботи, співбесіди з учителями математики  та з учнями  закладу.

І. Кадрове забезпечення.

       Предмет «Математика» викладає вчитель  Моголюк Валерій Федорович , освіта -  середня спеціальна, стаж роботи – 25 років, кваліфікаційна категорія – «Спеціаліст».  Вчитель працює не за фахом , але це не заважає якісно організовувати освітній процес із вивчення математики в закладі.

      Згідно з перспективним планом закладу, володіє  сучасними інформаційними технологіями, планується проходження курсів підвищення вчителів на квітень місяц  в цьому навчальному році.

      

       ІІ. Програмно-методичне забезпечення викладання предмета

Аналіз і узагальнення отриманої в ході перевірки інформації дає можливість констатувати, що викладання курсу  «Математика» у 2020-2021 навчальному році здійснюється за  Державними стандартами та  Типовими освітніми програмами, а саме:

-    для 5-9-х класів - затвердженої наказом МОН України від 20.04.2018 № 405 «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня».

        Навчальними планами на 2020-2021 н.р. для вивчення навчального предмета «Математика» передбачено 4 навчальні години на тиждень, додатково  в 6 класі викладається 0,5 год. У своїй роботі вчитель використовує методичні посібники,  методичну літературу, рекомендовану Міністерством освіти і науки України. Учні школи на  96 % (7 клас) забезпечені підручниками з математики.

            Свій фаховий та методичний рівень учитель математики підвищують за рахунок самоосвіти, участі в методичній роботі шкільного та районного рівнів, навчання на курсах підвищення кваліфікації, самостійному навчанню на онлайн курсах для вчителів.

У школі функціонує методичне об’єднання вчителів , до складу якого входить вчитель математики та фізики. Під час засідань ШМО розглядаються питання впровадження нового Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти, критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з предмета, методичні рекомендації для вчителів, обговорюються новинки педагогіки, психології та методики викладання предмета.

ІІІ. Навчально-матеріальна база

    У закладі  є окремий кабінет для викладання математики , який забезпечений  необхідними таблицями для навчання математики. Кабінет математики оснащений  наочними посібниками, навчальним обладнанням, меблями та пристроями, в якому проводяться уроки, позакласні  заняття, виховна робота з  учнями,  систематичне підвищення  фахової та  методичної кваліфікації вчителя.

       Зміст роботи кабінету визначається згідно з Положенням про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженого Наказом Міносвіти і науки України № 601 від 20.07.04 («Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України» №21-22/2004 р.), навчальними планами і програмами, планами позакласної роботи з математики. Свою роботу вчитель математики проводить у тісному взаємозв'язку з іншими навчальними кабінетами. Навчальні посібники і навчальне обладнання зберігаються за темами програми і по класах. Для зберігання посібників та обладнання кабінет оснащений меблями тa пристроями:  шафами-ящиками для зберігання таблиць;  для зберігання навчально-наочних посібників, книг за темами та розділами програми; матеріали для стендів і роздавального матеріалу зберігаються в окремих папках.

         У кабінетах створено тематичну картотеку навчально-наочних посібників і методичних матеріалів відповідно до нової програми з математики. Оформлення кабінету поділено на постійне й змінне. У кабінеті є портрети відомих математиків, плакати з висловлюваннями визначних людей, цитатами з відомих творів, крилаті виразами про математику. На змінних експозиційних стендах розміщуються матеріали до тем, що вивчаються, кращі роботи учнів, поради і рекомендації учням щодо вивчення програмового матеріалу, пропонуються орієнтовані тестові завдання з підготовки до  державної підсумкової атестації. Матеріали експозиції змінюються при переході до вивчення нової теми.

 

ІV. Здійснення навчально-виховного процесу та результативність викладання.

         Учитель математики обізнаний  зі структурою та вимогами навчальної програми, вимогами нових Державних стандартів, сучасними критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів, методичними рекомендаціями щодо викладання математики у 2020-2021 навчальному році. Через систему колективної методичної роботи, засідання шкільного ШМО, самоосвітню роботу педагог  постійно знайомиться з інноваційними технологіями, інтерактивними формами організації спільної діяльності вчителя і учнів на уроках, впроваджує  їх елементи в практику роботи. Календарно-тематичне планування учителями математики складено відповідно до вимог навчальних програм. Зміст математичної освіти в основній школі структурується за такими змістовими лініями: числа; вирази; рівняння і нерівності; функції; геометричні фігури; геометричні величини. Кожна з них розвивається з урахуванням завдань вивчення математики на цьому ступені шкільної освіти, в якому відокремлюються два основні етапи: 5–6 класи і 7–9 класи. Освітні завдання на першому етапі реалізуються у процесі вивчення єдиного курсу математики, на другому — двох курсів: алгебри і геометрії.

Аналіз відвіданих уроків свідчить, що навчально-пізнавальний  процес спрямовується на формування в учнів  загальнонавчальних умінь і навичок та ключових компетентностей. Учитель оптимально поділяє матеріал на основні опорні знання та допоміжну інформацію, що сприяє раціональному вибору методів та форм навчання на кожному уроці. У своїй роботі вчитель дотримуються загальнопедагогічних вимог до проведення уроку: санітарно-гігієнічних, дидактичних, психофізіологічних та виховних. У цьому пріоритетами є: діяльнісний підхід, використання для пізнання навколишнього світу різних методів і прийомів, робота з різними джерелами інформації для розв’язування проблемних завдань,

Поряд із фронтальними та індивідуальними формами роботи учитель залучає  школярів до колективної діяльності (парна, групова робота) із застосуванням інноваційних методик та використанням інформаційно-комунікаційних засобів, що сприяє формуванню в учнів математичної компетентності.

            Вчитель  в процесі викладання математики організовує самостійну роботу учнів з підручником, довідковою літературою, дидактичним матеріалом, обирає  різні форми проведення навчальних занять, це і дидактичні ігри, вирішення ситуативних завдань, творчі завдання, уроки, проведені у формі подорожі. Це позитивно впливає на формування емоційного ставлення до предмета, навчає оцінювати власну діяльність, сприяє розвитку уяви і фантазії учнів.

       Під час проведення уроків математики учитель формує  в учнів ключові та предметні компетентності. Належним науковим рівнем, чіткістю, логічністю і вираженою впорядкованістю структури відповідно до типу відзначаються  уроки  вчителя. Під час вивчення нового матеріалу він використовує  методи, що ґрунтуються на активній роботі всіх учнів класу, забезпечує  диференційований підхід до навчання, використовуючи завдання різного рівня складності, тестові завдання, індивідуальні завдання, враховуючи здібності, можливості та інтереси дітей.

        Ураховуючи вікові особливості  та з метою розвитку і тренування в учнів процесу мислення, самостійності та активності, використовує дидактичні ігри та ігрові ситуації:  кросворди, ребуси, лото, доміно, вікторини, уроки-мандрівки, уроки-заліки, практикує елементи розвитку критичного мислення, такі як гронування, павучок, що сприяє кращому засвоєнню матеріалу, спонукає учнів працювати творчо та самостійно.

У процесі закріплення та узагальнення знань учитель  використовує самостійну роботу учнів за диференційованими картками або із запитаннями різного рівня складності. Для контролю за рівнем навчальних досягнень учнів використовує тестові роботи, математичні диктанти, проведення захисту математичних проєктів . Для формування в учнів інтересу до вивчення предмета вчитель проводить позакласні заходи з математики. Учні  залучаються до проведення конкурсів, вікторин, до участі в Міжнародному інтерактивному конкурсі «Кенгуру», який пройшов  у  березні місяці цього року (Ніколов Сергій, Окішор Вікторія, Драган Олег (5 клас), Крец Іван (6 клас),Іванов Максим, Танасогло Ангеліна, Євдошенко Кірило (7 клас), Іванов Ігор, Ніколова Поліна (8 клас), Гуцул Марія, Продан Артем (9 клас).

           Оцінювання навчальних досягнень учнів з математики

        Основними видами оцінювання з математики є поточне , тематичне, семестрове, річне оцінювання та підсумкова державна атестація. Основною ланкою в системі контролю є поточний контроль, який учитель математики  проводить систематично з метою встановлення правильності розуміння навчального матеріалу й рівнів оволодіння ним та здійснення коригування щодо застосовуваних технологій навчання.  Основною функцією поточного контролю є навчальна. Питання, завдання, тести, які використовують учитель на уроках, спрямовані на закріплення  вивченого матеріалу й повторення пройденого, тому індивідуальні форми роботи часто поєднують із фронтальною роботою всієї групи.

Систематичне поточне та тематичне оцінювання навчальних досягнень учнів

дає можливість здійснювати контроль за рівнем засвоєння навчального матеріалу, проводити корекційну роботу щодо усунення прогалин у знаннях

 

 

 

 

учнів. При оцінюванні навчальних досягнень учнів учитель дотримуються Критеріїв оцінювання.

Тематичне оцінювання учитель проводить на основі поточного оцінювання. Під час виставлення тематичного балу результати перевірки робочих зошитів не враховує. 

                                 Результати навчання математики

      У ході вивчення стану викладання математики для визначення рівня сформованості предметних компетентностей було проведено адміністративні контрольні роботи. Основна увага при складанні контрольних робіт акцентувалася на визначення рівня сформованості навичок оперувати числовою інформацією, геометричними об’єктами на площині та в просторі; встановлювати відношення між реальними об’єктами навколишньої дійсності (природними, культурними, технічними ); розв’язувати задачі, зокрема практичного змісту; будувати і досліджувати найпростіші математичні моделі реальних об'єктів, процесів і явищ, інтерпретувати та оцінювати результати; прогнозувати в контексті навчальних та практичних задач; використовувати математичні методи у життєвих ситуаціях.. Аналіз навчальних досягнень учнів показав, що значна частина учнів впоралися із завданням та виконали роботи на якісному рівні.

              

                           Аналіз контрольної роботи з математики в 5 класі.

                                                 Тематична контрольна  роботи

 
       
       

 Прізвище , ім’я  учня

  Кільк балів

За І семестр

Рівень навчання

1

2

3

4

 

Драган  Олег

Ніколов Сергій

Окішор Вікторія

Цушко Юлія

 

8

9

8

3

8

9

9

4

достатній

достатній

достатній

середній

 

 

 

Якість знань

 

75%

 Прізвище , ім’я  учня

Кільк балів

За І семестр

Рівень навчання

 

1

2

3

4

5

6

 

Баланевський Дмитро

Баланевський  Олександр

Канюс Віра

Крец Іван

Цушко Дмитро

Ябанжи Дмитро

5

6

7

7

5

5

 

5

7

8

8

5

6

середній

достатній

достатній

достатній

середній

середній

 

 

Якість знань

 

 

            50 %

 

             

                                     Аналіз контрольної роботи з математики  в 6 класі

     
       
       
       

          

                               

Аналіз контрольної роботи з математики в 7 класі.

                                                Тематична контрольна робота                

 

                      

     
       

 

 Прізвище , ім’я  учня

Кільк балів

А

Кільк балів

Г

За І семестр

А

За  І семестр Г

Рівень навчання

 

1

2

3

4

5

6

7

8

 

Гуцул Марян

Євдошенко  Кирило

Іванов Максим

Казаку Аміна

Плетосу Семен

Танасогло Ангеліна

Шамота Марія

Шкарупа Поліна

 

5

7

11

7

3

9

6

3

 

6

6

10

7

6

10

8

6

6

6

10

8

5

8

7

5

6

6

9

8

5

8

7

5

середній

середній

достатній

достатній

середній

достатній

достатній

середній

 

 

Якість знань

 

 

 

 

50 %

     

                                                Тематична  контрольна  робота.

     

                              Аналіз контрольної роботи з математики в 8 класі

   
       
       
     
       

 Прізвище , ім’я  учня

Кільк балів А

Кільк балів Г

За  І семестр А

За  І семестр Г

Рівень навчання

 

1

2

3

4

 

Бахчеван Дмитро

Іванов Ігор

Морараш Олександр

Ніколова Поліна

5

11

7

10

 

 

 

8

11

8

10

6

10

7

9

6

10

7

9

середній

високий

достатній

високий

 

 

Якість знань

 

75 %

 

     

                   

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тематична  контрольна  робота

 

 

 

 

                                   Аналіз контрольної роботи з математики в 9 класі.

   
       
       

 Прізвище , ім’я  учня

Кільк балів А

Кільк балів

Г

За  І семестр А

За  І семестр Г

Рівень навчання

 

1

2

3

4

5

6

 

Гуцул Марія

Жосан Андрій

Мошняга Андрій

Плетосу Іван

Продан Артем

Шамота Артем

9

4

4

7

9

4

 

8

8

5

5

8

 

5

10

8

6

5

7

6

9

7

5

5

8

6

Достатній

Достатній

Середній

Середній

Достатній

середній

 

Якість знань

            

 

 

 

50 %

     
       
       
       
 

 

 

 

 

                                Якість знань з математики в 5 – 9 класах складає – 57,1%.

       
 

 

 

 

 

         
         

 

Контрольний зріз включав завдання на застосування комбінаторних формул; на розв’язування завдань на статистику, розвязування раціональних рівнянь, системи нерівностей.

Добре засвоєні теми: розвязування раціональних рівнянь, системи нерівностей.

 

Детальний опис допущених помилок

Помилки при розв’язуванні рівнянь, при переносі змінних через знак дорівнює.

Причини недоліків та висновки

Деяким учням складно опанувати розв’язування рівнянь, в яких містяться формули із застосуванням  квадратних рівнянь.

Шляхи усунення недоліків

Систематизувати знання, розвивати вміння обчислення  розвязання задач та прикладів..

 

Шляхи усунення недоліків

Учителю більше приділяти увагу найслабшим учням; учням систематично готуватися до уроків вдома, бути уважнішими на уроці в школі; батькам посилити контроль до підготовки дітьми домашніх завдань.

 

                                                              Висновки

            Таким чином, вивчення стану викладання математики показало, що учитель викладає курс «Математика» на достатньому рівні, використовує у навчально-виховному процесі наочні засоби, елементи інтерактивних методик та  ІКТ; у школі організовано системну роботу з контролю за якістю знань учнів, вчитель виконує програмовий матеріал у повному обсязі, частково  школярі забезпечені необхідними підручниками та додатковими навчальними посібниками. Учитель бере участь  у підвищенні свого

 

 

 

фахового рівня та рівня матеріально-технічного забезпечення навчально-виховного процесу.

Під час вивчення стану викладання математики було виявлено певні недоліки, а саме: на уроках не завжди проводиться мотивація навчальної діяльності учнів,інколи  не враховуються  вікові особливості учнів, на окремих уроках,  нераціонально розподіляється час між етапами. Учитель при оцінюванні роботи учнів не завжди використовують самооцінку та взаємооцінку. Деякі уроки перевантажені навчальним матеріалом, не відбувається диференціація завдань для учнів, не завжди здійснюється індивідуальний підхід до учнів у навчально-виховному процесі. Не завжди на уроках даються завдання творчого характеру, які дозволяють учням формувати самостійні висновки, розвивати критичне мислення.

 

       

 

Виходячи з цього, учителю  математики  Моголюку В. Ф. варто виробити спільний підхід до подолання помилок учнями школи, а саме:

1.Провести глибокий аналіз контрольних робіт із учнями на консультаціях та годинах індивідуальної роботи;

2. Організувати роботу з корекції типових помилок як в урочний час, так і в індивідуальних домашніх завданнях (особливу увагу звернути на учнів, які продемонстрували середній та початковий рівень знань);

3.Використовувати для повторення недостатньо засвоєного учнями матеріалу окремі уроки, ущільнивши при цьому навчальний матеріал;

4.Звернути увагу на стан та якість підготовки учнів до уроків, виконання ними домашніх завдань, урізноманітнення, диференціацію та індивідуалізацію їх форм;

5.Налагодити диференційовану роботу на уроках з різними за рівнем  підготовки категоріями учнів;

6. При доборі тренувальних вправ передбачати виконання творчих завдань.

7. Урізноманітнити пізнавальну діяльність учнів різними видами математичних ігор;

8.Практикувати завдання, які вимагають більшої самостійності. 

                       Довідку склав директор гімназії __________Табакар М. Д.