Методическая работа
Звіт
про методичну роботу Слобідського НВК «ЗОШ І ступеня – дошкільний навчальний заклад»
за 2017-2018 навчальний рік
Наближення країни до Європейського союзу, безвізовий режим, інтеграція у Європейське співтовариство вимагає переосмислення ціннісних орієнтацій у педагогіці, впровадження інноваційних, освітніх технологій та реальних змін у життєвих стандартах. Перед учителем постають нові проблеми: необхідність постійного поновлення та оновлення професійних знань, умінь та навичок, підвищення науково-педагогічного рівня у роботі з учнями.Сучасному суспільству потрібні громадяни, які здатні приймати нестандартні рішення, творчо підходити до вирішення тієї чи іншої проблеми, самоконтролювати та самооцінювати результатисвоєї діяльності. Основним завданням учителя на нинішньому етапі розвитку нашого суспільства є забезпечення виходу кожного учня на рівень базової освіти та встановлення розвитку пізнавальної і творчої активності, формування не тільки предметних компетентностей учнів, а й самоосвітніх. Тому всі аспекти навчання повинні бути спрямовані на розвиток творчої особистості, розкриття обдарованості кожної дитини.
Мета початкової школи – формування людини, яка хоче і вміє самостійно вчитися, сприймати інформацію, працювати з нею, сортувати її, осмислювати, творити. Щоб учень став рівноправним учасником процесу освіти, необхідно озброїти його техніками та прийомами, спрямованими на розвиток пам’яті, уваги та образного мислення, сформувати навички дослідницької поведінки. Лише за такого розвитку кожна дитина відповідно зі своїми особистими властивостями та здібностями знайде себе і самореалізується. Як розвинути індивідуальні можливості кожної дитини й зберегти її психічне й фізичне здоров’я – ось проблема, над якою завжди замислювались і працювали педагоги. Тому метою роботи нашого педагогічного колективу є створення умов для розкриття інтелектуального та творчого потенціалу дитини.
Педагогічний колектив Слобідського НВК «ЗОШ І ступеня – дошкільний навчальний заклад» протягом 2017-2018 навчального року працював на таких принципах методичної роботи, як: науковість, відповідність сучасним науково-методичним досягненням, актуальність – тісний зв'язок із життям та практичними змінами, системність тобто єдність мети, змісту, методів та завдань.
В ІІ семестрі 2017 -2018 н.р. проведено 2 засідання ШМО, де розглядались і обговорювались такі питання:
січень (ІІІ засідання)
1. Розвиток компетентностей учнів як шлях до формування інноваційної особистості (вчитель Іванова В. І.)
Розглянуто питання з основних завдань у розвитку основ життєвої компетентності учнів, які стоять перед педагогами загальноосвітньої школи.
Аналізуючи психолого-педагогічну літературу було визначено , що значний потенціал для формування життєвої компетентності мають інтерактивні технології навчання.
Фахівці Міжнародної комісії Ради Європи визначають поняття компетентності як здатність успішно задовольняти індивідуальні та соціальні потреби і виконувати поставлені завдання. Кожна компетентність побудована на комбінації взаємовідповідних пізнавальних ставлень та практичних навичок, цінностей, емоцій, поведінкових компонентів, знань і вмінь, всього того, що можна мобілізувати для активної дії.
А саме молодший шкільний вік є визначальним у подальшому розвитку особистості та формуванні базових компетентностей.
2. Метод роботи щодо ліквідації прогалин у знаннях, уміннях та навичках учнів (вчитель 3 класу Мунтян П. А.)
3. Моніторінг навчальних досягнень учнів початкових класів
за ІІ семестр у контексті їх особистісного росту.
На ІІІ засіданні ШМО був проведений моніторінг успішності навчання учнів 1-4 класів.
Успішність за підсумками ІІ семестру:
1 клас – не оцінюються, вчитель Булавицька З. М.
2 клас – вчитель Жосан Р. М., якість знань – 80%, успішність - 100%;
3 клас – вчитель Мунтян П.А., якість знань – 60%, успішність - 100%;
4 клас – вчитель Іванова В.І., якість знань – 55,5%, успішність - 100%.
Розглянуто питання «Як вплинути на процес навчання в початковій школі, підвищити ефективність уроків, спрямувати процес навчання на розвиток особистості учня» (керівник ШМО Жосан Р. М.)
Різноманітні засоби педагогічної діяльності вчителя допомогають учням виявляти особистісні якості, індівідуальні можливості.
4. Інтегроване навчання як засіб гармонійного розвитку дитини
( вчитель Булавицька З. М.). Поява інтеграції є результатом високого рівня реалізації міжпредметних зв’язків, що передбачає не тільки комунікацію між предметними галузями знань, а й встановлення глибинного зв’язку між ними. Інтеграція ґрунтується на загальних для кількох предметних галузей знань наукових ідеях, концепціях, що дають цілісне уявлення про людину, світ, культуру.
Метою інтегрованого навчання є:
- формування в учнів цілісного уявлення про навколишній світ, системи знань і вмінь;
- досягнення якісної, конкурентноздатної освіти;
- створення оптимальних умов для розвитку мислення учнів у процесі вивчення загальноосвітніх предметів і предметів професійно -теоретичного циклу;
- активізація пізнавальної діяльності учнів на уроці;
- ефективна реалізація розвивально-виховних функцій навчання
5. Розвиток логічного мислення та математичних умінь дошкільників.
(вихователь дитячого садка «Джерельце» Морару В. Г.).
квітень (ІV засідання )
1.Перспективність і наступність у роботі початкової та середньої ланок освіти (директор НВК Табакар М. Д.)
З цього питання виступила на засіданні ШМО Табакар М.Д. Перехід учнів із початкової школи до середньої – рубіж, який пройти не так легко. Справедливо вважається, що прблеми адаптації є актуальними для всієї системи освіти. Багаторічні спостереження педагогів і шкільних психологів свідчать, що цей етап неминуче пов’язаний зі змінами у психіці дітей. Змінюються сформовані раніше життєві поняття. Дітям, які звикли до певних порядків, потрібен час, щоб пристосуватися до нового темпу і стилю життя. З цією метою було проведено батьківські збори на тему: «Проблеми адаптації учнів 1 класу у початковій школі»;
2. Підготовка до ДПА у 4 класі. Обговорення відкритих уроків,результатів моніторінгових досліджень (директор НВК, вчитель Іванова В. І.)
Вчитель 4 класу Іванова В.І. застосувала дієві форми організації навчання, створила умови для ефективного розвитку пізнавальної сфери учнів. 9 випускників початкової школи склали державну підсумкову атестацію, показали високий, достатній та середній рівень навченості з основних предметів:
українська мова та літературне читання – 88,8%;
математика –77,8%.
Керівник Слобідського НВК Табакар М.Д. підвела підсумки роботи шкільного ШМО вчителів початкових класів та вихователів дитячого садка «Джерельце» за 2017 -2018 н. р.
ШМО добре працювало, надавало допомогу молодим вчителям, здійснювалось взаємовідвідування уроків, занять в дитячому садку, обмін досвідом роботи.
Вчителі початкових класів та вихователі дитячого садка «Джерельце» прийняли участь в шкільних конкурсах:
- «Вихователь року» - Драган Н.П.
- «Класний керівник року» - Жосан Р.М. (2 кл. );
- «Кращий урок року» - Іванова В.І. – математика – ( 4 кл. );
- конкурс – огляд навчальних кабінетів ( кабінет 3 класу, Мунтян П.А.).
Протягом року було проведено тематичні перевірки стану викладання предметів: української мови та літературного читання, природознавства. Підсумки перевірки були розглянуті на педраді та на засіданні ШМО.
Вчителі початкової школи турбуються про те, щоб учні почували себе тут затишно і комфортно. В кабінетах оновлюються стенди, поліпшується матеріальна база. Уроки вчителів початкової школи відрізняє високий професійний рівень педагогічної майстерності, творча активність учнів, демократичний стиль спілкування.
Черговій атестації підлягав один вчитель (Іванова В. І.). Члени атестаційної комісії спостерігали за роботою атестуємого вчителя упродовж року, провели і проаналізували результати контрольних зрізів знань. Вчитель виступила на засіданнях ШМО з творчим звітом. За підсумками атестації вчитель отримав ІІ кваліфікаційну категорію.
Важлива роль у роботі ШМО належала підвищенню педагогічної майстерності вчителів, що відбулася за трьома напрямками: навчальна робота; методична робота; робота класного керівника. Учителі вивчали перспективний педагогічний досвід, удосконалювали методичну роботу і набували необхідних практичних навичок, відвідуючи відкриті уроки, районні семінари-практикуми.
Члени ШМО розглядали питання впровадження в навчально-виховний процес інтерактивних технологій, нетрадиційних форм і методів роботи.
Членами ШМО систематично вивчався досвід роботи вчителя Іванової В. І.
Учителями та вихователями були підготовлені тематичні папки з розробками уроків та виховних заходів.
Керівництвом школи систематично надавалась методична допомога молодим педагогам.
Роботу ШМО за 2017 -2018 н. р. признали «задовільною».
Задачи роботи на 2018 – 2019 н. р.:
- продовжувати впровадження інноваційних технологій у навчально-виховний процес;
- створювати психологічно-комфортні умови для вільного самовиявлення та самореалізації учнів;
-розвивати творчі здібності обдарованих учнів;
-розвиток оптимальної швидкості читання школярів початкових класів;
-забезпечення формування вимог до сформованості обчислювальних навичок, самоаналізу, грамотного письма та культури мовлення учнів.
Всі свої зусилля педагоги школи направляли на реформування навчально-виховного процесу у світлі вимог Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» та неухильне дотримання Державного стандарту в освіті.
На виконання вимог Інструктивних листів, рекомендацій та роз’яснень МОН України на 2017-2018 н. р. було складено навчальний робочий план
- Слобідського НВК «ЗОШ І ступеня – дошкільний навчальний заклад» Протягом 2017-2018 навчального року педколектив школи продовжував працювати над своїм проблемним питанням – «Удосконалення уроку шляхом впровадження активних форм, методів та прийомів у навчанні та вихованні дітей» та «Виховання любові до рідної мови, традицій та звичаїв українського народу».
Методичне об’єднання вчителів початкових класів як основна організаційна форма колективної методичної роботи, ставить своїм завданням ознайомлення вчителів із сучасним станом та перспективами розвитку загальної середньої освіти, досягненнями методичної науки, передовим педагогічним досвідом в оновленні і поглибленні їх знань зі спеціальності та суміжних дисциплін, постійному підвищенні їхнього інтелектуального рівня.
ШМО протягом року працювало відповідно розроблених та затверджених планів роботи.
Члени ШМО вчителів початкових класів брали активну участь у шкільному та позашкільному житті школи. Вихованці вчителів початкових класів стали лауреатами ІІ та ІІІ ступенів районного конкурсу «Чисті роси»(Танасогло А.(4 кл), Баланевський Дмитро, Крец Іван(3 кл), Гуцул Ольга, Панчеха Софія (ДНЗ) ), Клімовська Кароліна -ІІ місце у конкурсі «Утренняя звезда»(ДНЗ), переможцями та призерами інтелектуальних змагань «Соняшник» «Кенгуру», «Колосок»(Булавицька З. М., Мунтян П. А., вихователь Морару В. Г.) .
На засіданнях ШМО особлива увага зверталася на підвищення рівня навчальних досягнень учнів з предметів гуманітарного, природничо-математичного циклу, що дало вагомі результати.
Робота ШМО вчителів початкових класів здебільшого була спрямована на глибоке вивчення інструктивно-методичних рекомендацій, листів та інструкцій із змінами до навчальних програм для 1-4-х класів загальноосвітнього навчального закладу.
На одному із засідань ШМО вчителів початкових класів було заслухано та обговорено виступ керівника ШМО Жосан Р. М., яка ознайомила всіх членів ШМО із «Орієнтовними вимогами до проведення ДПА учнів у системі загальної середньої освіти у 2017-2018 навчальному році» (орієнтовні вимоги до змісту атестаційних робіт у 4 класі).
Зверталась увага на мотивацію учнів до навчання через різні конкурси, вікторини та брей-ринги. Зверталась особлива увага на засіданнях ШМО вчителів початкових класів на співпрацю з вихователями ГПД, застосування індивідуального підходу в підготовці та виконанні домашнього завдання, а також повне виконання навчально-виховних заходів у групі продовженого дня.
Дирекція НВК сприяла протягом навчального року професійному педагогічному росту та вдосконаленню педагогічного досвіду вчителів школи. Атестація педпрацівників колективу була організована і проводилась відповідно до нового Типового положення про атестацію педпрацівників. Успішно пройшли курсову перепідготовку з Нової української школи вчителі початкових класів Табакар М. Д., Іванова В. І., Жосан Р. М., Мунтян П. А., успішно склала атестацію Іванова В. І.
Протягом навчального року в школі було проведено моніторингові дослідження з основ наук. Учні 1 класу успішно засвоїли програмний матеріал з усіх предметів на достатньому та високому рівні.
У 2, 3 та 4 класах виявлено тенденцію до покращення рівня знань учнів з тих предметів, з яких проводилось моніторингове дослідження, це засвідчує, що одним із методів покращення рівня знань є проведення моніторингових досліджень з усіх предметів інваріантної складової навчального плану.
Відповідно розпорядження районного відділу освіти Тарутинської РДА у вказані терміни у школі було проведено І етап учнівських олімпіад з основних предметів інваріантної складової. Активну роботу по проведенню І етапу учнівських олімпіад провели вчителі, які підготували та подали на затвердження методичним об’єднанням матеріалів до І етапу учнівських олімпіад та відповідально визначили переможців І етапу і претендентів на ІІ етап (районний) учнівських олімпіад. Обговорювалися практичні проблеми та шляхи їхнього усунення: подолання типових помилок, недоліки в контролі за діяльністю учнів на уроках; опрацьовано документи, що регулюють шкільне життя та ведення шкільної документації, розроблено заходи з проведення І етапу Всеукраїнських шкільних олімпіад та підведено підсумки ІІ етапу Всеукраїнських шкільних олімпіад.
Алея, на жаль, переможців ІІ етапу (районного) не було визначено.
Згідно наказу учні 4 класу проходили ДПА в строки з 10.05.2018 року по 17.05.2018 року у формі підсумкових контрольних робіт письмово:
- укр.мови та літературного читання;
- математики.
Проведені підсумкові контрольні роботи з математики та української мови в 2-4 класах. Вчителі початкових класів постійно дбають про розвиток творчих здібностей молодших школярів.
Відповідно до плану роботи закладу з 10 по 20 травня 2018 року адміністрацією вивчалася робота вчителів 1-4 класів над формуванням, розвитком і удосконаленням навичок читання вголос. Перевірка навичок читання незнайомого тексту здійснювалася індивідуально. Проведені підсумкові контрольні роботи з математики та української мови в 2-4 класах. Вчителі початкових класів постійно дбають про розвиток творчих здібностей молодших школярів.
Перевіркою охоплено 24 учні, а саме:
1 класу – 5 учнів
2 класу – 5 учнів
3 класу – 5 учнів
4 класу – 9 учнів.
Під час перевірки в 1 - 4 класах перевірялися: спосіб читання, правильність читання вголос, виразність, свідомість, темп читання.
Результати перевірки читання учнів 1-4 класів свідчать про те, що програмні вимоги з читання вголос в основному, виконуються. Школярі вміють передавати основний зміст прочитаного за допомогою запитань учителя.
Аналіз роботи педагогів, членів методичного об’єднання дає підстави зробити висновок, що завдання, які випливають із науково-методичної проблеми об’єднання, в основному, виконано.
Протягом 2017- 2018 н. р. вчителі закладу брали участь в роботі районних методоб’єднань вчителів початкових класів та вихователів ДНЗ.Всі вчителі працюють над індивідуальними методичними темами. Методична робота в ІІ семестрі 2017-2018 н. р. велася за такими формами:
- індивідуальні форми роботи: самоосвітні програми педагогів, наставництво, методичні консультації, співбесіди;
- групові форми роботи: методичні об’єднання, консультпункт для молодого вчителя.
Однією із провідних форм методичної роботи школи є педагогічна рада, яка досліджує і розв’язує злободенні питання життя навчального закладу, стимулює розвиток творчого потенціалу педколективу, ріст професійної майстерності вчителів, вихователів. При визначенні змісту роботи педагогічної ради обираються насамперед ті питання, які цікавлять педагогічний колектив і колегіальне вирішення яких сприятиме формуванню атмосфери творчого пошуку, забезпечить істотне піднесення якості навчально-виховного процесу. Протягом навчального року розглянуті такі питання:
1. Про організацію навчально-виховного процесу у 2017-2018 н.р.
2. Про впровадження нового Державного стандарту початкової та базової середньої освіти. Перехід школи на новий зміст та форму навчання.
3. Про наступність у навчально-виховному процесі та особливості адаптаційного періоду учнів 1 класу.
4. Про стан роботи з профілактики правопорушень.
5. Про стан виховної роботи закладу.
6. Про роботу з охорони праці.
7. Дитяча обдарованість: її вияв та стимулювання. Стан роботи з обдарованими та здібними дітьми. Участь в міжнародних інтелектуальних конкурсах.
8. Впровадження інноваційних технологій навчання як засіб підвищення ефективності уроків української мови в початкових класах.
9. Ігрова діяльність як засіб прилучення дошкільників до культури української народу та удосконалення українського мовлення дітей.
10. Впровадження інноваційних технологій як засіб розвитку інтересу в учнів до вивчення природознавства в початкових класах.
11. Інтегроване навчання як засіб гармонійного розвитку дитини на заняттях навколишнього світу в ДНЗ.
13. Звіт – презентація творчої діяльності вчителя, який атестується
( Іванова В. І.)
14. Затвердження ДПА в 4 кл.
Протягом ІІ семестру 2017-2018 н. р. були проведені предметні тижні з української мови, природознавства, профілактика правопорушень серед учнів. Цілеспрямовано проводилась позакласна робота з учнями, що забезпечує мотивацію учнів у навчанні. Учні школи постійно беруть участь у конкурсах, олімпіадах, спортивних змаганнях. Здоровий спосіб життя, популяризація спортивних змагань є предметом постійної уваги дирекції школи. Вчителі початкових класів у квітні провели спортивне свято «Тато, мама, я – спортивна сім’я».
Ь Нерозривно з навчальною діяльністю організовано виховний процес у школі, що забезпечує мотивацію учнів у навчанні. Учні школи постійно брали активну участь у загальношкільних заходах:
- місячниках «Увага! Діти на дорозі!», боротьби зі СНІДом, спортивно-масової роботи;
- тижнях бібліотеки, Всеукраїнському тижні права;
- тематичних заходах до Дня фізкультурника, Дня працівників освіти, Дня української писемності, Дня пам’яті жертв Голодомору, Чорнобильської трагедії. Здоровий спосіб життя, популяризація спортивних змагань є предметом постійної уваги дирекції школи. Вчителі початкових класів у квітні провели спортивне свято «Тато, мама, я – спортивна сім’я».
Упродовж навчального року колективні та групові форми роботи поєднуються з індивідуальними. Значна увага приділяється самоосвіті як одній із форм індивідуальної методичної роботи. Кожен педагог протягом навчального року працює над власною темою, співзвучною загальношкільній проблемі. Ця тема обирається, виходячи з професійних потреб учителя, результатів взаємооцінки, рекомендацій управління освіти. Підвищення рівня методичної роботи позитивно впливає на якість навчально-виховного процесу з окремих предметів.
Але поряд з позитивним у роботі педколектива є ще деякі недоліки ,які потребують уваги. Слід зазначити, що потребує вдосконалення робота по розвитку мовленнєвих здібностей школярів. Більше слід працювати над формуванням комунікативної компетентності молодших школярів. Особливої уваги потребує робота з підвищення навички читання та покращення результативності знань учнів з математики та української мови.
В основному план методичної роботи за ІІ семестр 2017-2018 н. р. виконано. Однак, більше уваги потрібно звернути на удосконалення уроків як основної форми роботи. Усунути недоліки в інформаційному забезпеченні учителів, зобов’язувати всіх вчителів використовувати ІКТ в навчально-виховному процесі, систематично удосконалювати форми методичної роботи з педагогічними кадрами.
Директор НВК________Табакар М. Д.